نمره دهی آزمون
آیلتس از سیستم نمره دهی ۹ سطحی برای اندازه گیری و گزارش نمرات به روشی هماهنگ استفاده می نماید. شما تک تک نمرات سطوح برای بخشهای نوشتاری، شنیداری، خواندنی و گفتاری و نمره کل سطح را بر مقیاس سطح مورد نظر از یک تا ۹ دریافت می نمایید. 


نمره قبولی
هیچ قبولی یا مردودی در آیلتس وجود ندارد. نمرات بر مبنای سیستم ۹ سطحی رده بندی می شوند. هر مؤسسه یا سازمان آموزشی سطح نمرات مورد نیاز خود در آیلتس را مشخص می نماید تا برآورده کننده تک تک نیازهای آن باشد. برای یافتن اطلاعات بیشتر در سیستم شناسایی جهانی وب سایت رسمی آیلتس برای نمرات و سازمانهای خاص جستجو نمایید. 

مدت زمان دریافت نتایج 
فرم گزارش آزمون شما ظرف ۱۳ روز تقویمی پس از تاریخ آزمون برای شما ارسال می شود. تمامی مراکز برگزاری آزمون فرم گزارش آزمون را برای شما ارسال می نمایند. فرم گزارش آزمون خود را در جایی امن نگه دارید چرا که تنها یک نسخه از آن دریافت می نمایید. برخی مراکز برگزاری آزمون اطلاعیه پیام کوتاه و سرویس نتایج آنلاین را نیز در اختیار شما می گذارند. 
با مرکز برگزاری آزمون خود برای یافتن اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمایید. 


تعداد فرم گزارش آزمون (TRF)
به شما یک نسخه از فرم گزارش آزمون داده می شود. تا حداکثر ۵ نسخه از TRF شما به مؤسسات مربوطه ای که شما فهرست آنها را در فرم درخواست آیلتس خود مشخص نموده اید ارسال می شود. معمولاً ارسال هزینه ای در بر ندارد. هزینه پیک و یا ارسال به خارج از کشور بر عهده داوطلب می باشد. TRF های اضافی مازاد بر این ۵۵ نسخه را می توان از مرکز آزمونی که TRF صادر می نماید درخواست نمود. لطفاً توجه داشته باشید هزینه اجرایی ممکن است برای هر TRF اضافی کسر شود. اگر شما TRF خود را گم کرده اید، لطفاً با مرکز آزمونی که TRF شما را صادر نموده است تماس حاصل فرمایید. 


درخواست TRF  در صورت بسته شدن مرکز آزمون
اگر مرکز آزمون در جایی که آزمون خود را برگزار نموده اید بسته است ما با این وجود می توانیم نسخه ای از فرم گزارش آزمون برای سازمان دریافت کننده طی مدت دو سال پس از آزمون شما ارسال نماییم. اگر تا به حال این کار را انجام نداده اید، زیرمحل جستجوی آیلتس در سرتاسر جهان را علامت گذاری نمایید که اطمینان حاصل گردد مرکز شما بسته شده است. 
برای درخواست فرم گزارش آزمون شما نیاز خواهید داشت: 
– یک فرم درخواست برای TRF اضافی (به خاطر بسته بودن مراکز) را تکمیل نمایید. بسیار مهم است نام و نام خوانوادگی خود را دقیقاً به همان نحو که برروی مدرک شناسایی شما درج شده است در فرم تکمیل نمایید. 
– فرم را با کلیک کردن روی کلید تحویل در انتهای فرم تحویل دهید. 
– یک نسخه اسکن شده از مدرک شناسایی یا پاسپورت خود که هنگام برگزاری آزمون همراه داشته اید ضمیمه نمایید (این کار پس از این که شما بر روی کلید تحویل کلیک کردید انجام می گیرد.) 
فرمهای گزارش آزمون تنها می توانند به سازمانهای دریافت کننده ارسال شوند و نسخه های اضافی برای داوطلب ، دوستان یا خانواده ارسال نمی شوند. 
هیچ هزینه ای برای این سرویس دریافت نمی شود. 


مدت زمان تا شرکت در آزمون مجدد
هیچ محدودیتی در شرکت مجدد در آزمون وجود ندارد. با این حال آیلتس به شما توصیه می نماید قبل از شرکت مجدد در آزمون مطالعات اضافی داشته باشید. برخی مراکز آزمون دوره های آمادگی و کلاسهای زبان ارائه می نمایند. شما می توانید مهارتهای خود را با استفاده از مطالب تمرینی رسمی آیلتس نیز بهبود بخشید. 


اعتراض به نمره 
شما می توانید برای استعلام روند نتایج در مرکز آزمون خود ظرف شش هفته از تاریخ آزمون درخواست نمایید. شما بایستی هزینه استعلام را پرداخت نماید که در صورتی که نمره سطح شما تغییر یابد کاملاً هزینه صرف شده مسترد خواهد شد. توجه داشته باشید که افراد آزمون گیرنده و تصحیح کننده های آیلتس تحت راهنماییهای دقیق ارزیابی قرار می گیرند و به طور منظم مورد نظارت قرار می گیرند. فرآیند آزمون آیلتس دارای بالاترین روشهای کنترل کیفیت است.

 

آزمون گیرنده های بخش گفتاری
آزمون گیرنده ها می توانند آموزگاران انگلیسی بریتانیایی یا رومانیایی باشند. آنها از سوی ESOL کمبریج انتخاب شده ، آموزش دیده، مورد نظارت قرار گرفته و ارزیابی می شوند. 

 

 آیا امکان دارد جلسه آزمون زبان انگلیسی به جلسه ای دیگر موکول شود؟ 
خیر، ورود شما الزامی است لذا نمی تواند از جلسه ای به جلسه دیگر یا سطح آزمونی متفاوت بعداً موکول شود.

 
استفاده از دیکشنری
خیر. هر داوطلبی که از فرهنگ لغت استفاده نماید یا مبادرت به استفاده آن نماید یا از کنترل کننده املایی استفاده نماید مردود خواهد بود. 


امکان مشاهده نتایج 
خیر زیرا تمامی برگه های سوال به ESOL کمبریج در انگلستان ارسال می شوند. پاسخهای داوطلبین و دیگر امور انجام شده از سوی داوطلبین به عنوان بخشی از آزمون جزء دارایی ESOL کمبریج در انگلستان محسوب می شوند و برای داوطلبین، مدارس یا مراکز مدیریتی منتشر نمی شوند. 


مصصحین آزمون
تیمی متشکل از آزمون گیرنده های مجرب برگه های آزمون را در کمبریج تصحیح می نمایند اما آزمون شفاهی توسط آزمون گیرنده های شفاهی ارزیابی می شود.  

اسکرول به بالا
Scroll to Top